Gimnazjum nr 18 im Juliusza Słowackiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej otrzymało wsparcie finansowe ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015 - 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”.

Głównym celem programu jest kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu szkoły  poprzez  promowanie aktywnej, otwartej i prospołecznej postawy uczniów.

Celem naszych działań jest rozbudzenie aktywności ucznia, która kształtuje i warunkuje jego osobowość. Uczeń dzięki zaangażowaniu w zadania projektu staje się współorganizatorem życia społecznego i lekcyjnego. W ramach pozyskanych środków w naszej szkole powstaje Szkolny Klub Wolontariatu, który pozwoli nam uchwycić wszystkie ciepłe sygnały wysyłane przez naszych gimnazjalistów w jedną, spójną całość. Młodzi ludzie, zgłaszając się bardzo licznie do tego projektu, udowodnili, że mają otwarte serca i wychodzą naprzeciw tym, których los boleśnie doświadcza. Ich postawa jest deklaracją, stanowi zapowiedź „lepszego jutra”.

Uczniowie oraz  opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wezmą udział w szkoleniu prowadzonym przez pracowników Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach. W październiku odbędzie
się wycieczka do Energylandii, która będzie okazją do integracji wszystkich członków klubu.

W harmonogramie działań w ramach projektu „Bezpieczna+”, prócz działalności SKW zaplanowane są  konkursy oraz warsztaty dla wszystkich klas gimnazjalnych :

• Warsztaty podróżnicze prowadzone przez ośrodek „Poznajemy świat” w Krakowie
  • Warsztaty „Skuteczna komunikacja” prowadzone przez Śląskie Centrum Profilaktyki

Dla Rady pedagogicznej zorganizowane zostaną warsztaty: „Techniki coachingowe w pracy z dziećmi”

Na realizację zadania otrzymaliśmy 20 000 zł ze środków zewnętrznych przy wkładzie własnym 20%.

Więcej szczegółów:

W ramach rządowego projektu Bezpieczna + , gimnazjaliści Szkolnego Klubu Wolontariatu Gimnazjum nr 18 w czwartek 27 października wyjechali na wycieczkę integrujacą do Energylandii w Zatorze.

Dopisała piękna słoneczna pogoda, wyśmienite humory i mnóstwo dobrej zabawy. Wśród pięknych hallowenowych scenerii nasza młodzież wypróbowała wszystkie, nawet najbardziej ekstremalne i szalone atrakcje. Znaleźliśmy również czas na ciepły posiłek i chwilę oddechu. Wybraliśmy liderów, odpowiedzialnych przede wszystkim za sprawność kontaktów między wszystkimi wolontariuszami a opiekunem, podsumowaliśmy naszą pierwszą akcję - Zbiórkę żołędzi dla zwierząt chorzowskiego ZOO oraz zaplanowaliśmy nasze nadchodzące działania.

Nasi wolontariusze pokazali, że mają bardzo duże pokłady energii, uśmiechu, pozytywnego nastawienia a przede wszystkim chęci pomagania innym.

Dnia 2.11.2016r członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym w ramach Rządowego programu "Bezpieczna +". Warsztaty prowadzone były przez panią Milenę Skupień, prezeskę Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach, animatorkę wolontariatu. W spotkaniu wzięli udział wszyscy wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu w ZS-P2 w Rudzie Ślaskiej. Podczas warsztatów prezentowana była definicja wolontariatu, rodzaje działań, korzyści z bycia wolontariuszem, propozycje ofert, w które można się zaangażować. Prowadząca przedstawiła nam również dobre praktyki wolontariackie.Podczas spotkania zastanawialiśmy się również czym możemy dzielić się z innymi; komu możemy pomagać; czego potrzebujemy, by nasza pomoc była wartościowa; a przede wszystkim dlaczego warto pomagać i co my zyskujemy, pomagając innym?

Dominika Klepczarek, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu

31.10., w przeddzień Święta Wszystkich Świętych, nasi wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu sprzątali cmentarz na Kłodnicy.
     Zebraliśmy mnóstwo liści, uporządkowaliśmy alejki. W  tej akcji z wielkim zaangażowaniem brali udział uczniowie : Kinga Szołtysek,
     Magdalena Andruch, Tatiana Jaworska, Kordian Kolon, Paulina Sewera, Kerstin Wrona oraz Agata Pawlas pod opieką p. Dominiki Klepczarek

3 listopada nasi gimnazjaliści przekonali się, że podróże kształcą - trwale i w porywający sposób. Pani Magda Moll-Musiał, podróżniczka z fundacji "Poznajemy świat" przywiozła ze sobą smaki, zapachy, rekwizyty, stroje i dźwięki charakterystyczne dla kolorowych Indii oraz rajskiej Tajlandii . Jak wygląda życie nad Gangesem? Czym bawią się hinduskie dzieci? Jak modlą się mieszkańcy Indii? Kto to jest fakir? Co to jest szafran? Jak umyć zęby bez szczoteczki i pasty? Jak można coś kupić bez pieniędzy? Warsztat przybliżył gimnazjalistom realia życia w Indiach poprzez wykorzystanie mnóstwa hinduskich przedmiotów codziennego użytku, strojów, zabawek i fotografii.To spotkanie wzbudziło wśród młodzieży zachwyt i pozostawiły niezatarte wspomnienia. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji programu rządowego Bezpieczna +.

Tego samego dnia popołudniu nauczyciele Zespołu szkolno-Przedszkolnego brali udział w szkoleniu: "Techniki coachingowe w pracy z dziećmi"